aias-kais16923 1aias-kais16923 2 4aias-kais16923 3 1

Σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας η ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου επιβλήθηκε της Α.Ε. Καισαρειάς εκτός έδρας με σκορ 2-3, στο γήπεδο της Αιανής το απόγευμα της Παρασκευής 23 Σεπτεμβρίου 2016, με ολική ανατροπή μάλιστα, αφού είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με δυο γκολ (2-0) από το πρώτο δεκάλεπτο.

Το Μικρόβαλτο μπήκε μουδιασμένα στον αγώνα και η γηπεδούχος Καισαρειά που ήταν καλύτερη σε όλο το πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 4’ με χτύπημα πέναλτι του Ηλία Μπούκου (1-0) και διπλασίασε τα τέρματά της στο 9’ με κοντινό πλασέ του Νίκου Βαβλιάρα. Η ομάδα του Αίαντα με τη λήξη του ημιχρόνου (45’) μείωσε με κεφαλιά του Παναγιώτη Βλαχάβα μετά από χτύπημα κόρνερ και απόκρουση του τερματοφύλακα που δεν κατάφερε να απομακρύνει τη μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε αντιστροφή των ρόλων, αφού η ομάδα του Μικροβάλτου με αλλαγές στη σύνθεσή της, ήταν αυτή που υπερείχε και έφτασε στην ολική ανατροπή και το τελικό 2-3. Πρώτα ισοφάρισε με τον Μάνο Ντινελλάρι στο 58’ με ψηλοκρεμαστό σουτ μετά από πάσα του Γιώργου Μίχου ("Ρονάλντο") και ολοκλήρωσε την ανατροπή με κεφαλιά του Ορέστη Μάντση στο 74’, μετά από χτύπημα κόρνερ του Τζίμη Δαϊλιάνη.

Ενθαρρυντικό μήνυμα για τον Αίαντα άφησε η παρουσία στην ομάδα δυο 16χρονων παιδιών με καταγωγή από το Μικρόβαλτο, του Αχιλλέα Αν. Γιαννόπουλου και του Γιάννη Ευθ. Παπαδόπουλου, με τον πρώτο μάλιστα (Αχιλλέα Γιαννόπουλο, που έχει αγωνιστεί σε Δαναούς και Βατερό) να αναδεικνύεται -με τις περίτεχνες ενέργειες του- σε κορυφαίο παίκτη της συνάντησης!

Γενικότερα και οι δυο ομάδες έδειξαν να βρίσκονται σε ικανοποιητικό αγωνιστικό επίπεδο και αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν στο τοπικό πρωτάθλημα της Γ΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Κοζάνης, που θα κάνει "σέντρα" στις 15 Οκτωβρίου.