Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2013

2ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης

Οι συμμετοχές και οι επιδόσεις των Μικροβαλτινών δρομέων

imimar13thew19_2Μια μοναδική εμπειρία έζησαν περισσότεροι από 12.000 δρομείς κάθε ηλικίας, που συμμετείχαν στον 2ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης και πλημμύρισαν την παραλιακή λεωφόρο και τους κεντρικούς δρόμους της πόλης, το βράδυ του Σαββάτου 19 Οκτωβρίου 2013.

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε από τον «Μ.Ε.Α.Σ. ΤΡΙΤΩΝ» σε συνεργασία με το Δήμο Θεσσαλονίκης, υπό την αιγίδα του Σ.Ε.Γ.Α.Σ. και με την υποστήριξη της Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Θεσσαλονίκης, ενταγμένη στις εκδηλώσεις που υποστηρίζονται από τον Οργανισμό «Θεσσαλονίκη Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα Νεολαίας 2014».

imimar13thew19_4imimar13thew19_1

Στον Ημιμαραθώνιο, νικητής αναδείχθηκε ο Κοζανίτης Μιχάλης Παρμάκης που αγωνίστηκε με τα χρώματα του Τρίτωνα Χαλκίδας -είχε και την υποστήριξη του σωματείου της ΔΕΗ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ-, σημειώνοντας νέο ρεκόρ διαδρομής με χρόνο 1:07:56, ενώ δεύτερος ήταν ο Κώστας Πούλιος του ΑΣ Άικος (1:08:49) και τρίτος ο Αντώνης Παπαδημητρίου του Άρη Θεσσαλονίκης (1:10:34).

Στην κατηγορία των γυναικών, ταχύτερη όλων ήταν η Μάγδα Γαζέα της Α.Γ.Ε. Ζακύνθου (1:16:15), μπροστά από την Σοφία Ρήγα του Ελ. Βενιζέλου Χανίων (1:18:02) και την Βασιλική Καραγεωργάκη του Σ.Α.Π.Κ. Νεάπολης (1:24:00).

Στο δρόμο των 5.000 μ., που ξεκίνησε στις 20:40 από το Νέο Δημαρχιακό Μέγαρο και ολοκληρώθηκε στο Λευκό Πύργο, πρώτος τερμάτισε ο Κώστας Νακόπουλος της ΓΕΑ Τρικάλων με χρόνο 15:00, ενώ δεύτερος ήταν ο Λάμπρος Ταράτσας του ΑΠΟΕΛ με 15:33. Την τριάδα έκλεισε ο περσινός νικητής Μάριος Αποστολίδης της Ολυμπιάδας Κομοτηνής με 15:36.

Δυστυχώς στον αγώνα συνέβη κι ένα άσχημο περιστατικό. Περίπου μετά από διαδρομή 15 χλμ., ένας δρομέας υπέστη πιθανότατα καρδιακό επεισόδιο και υπέκυψε στο μοιραίο.

…οι συμμετοχές από το Μικρόβαλτο

imimar13thew19_3

Οι συμμετοχές καθώς και οι επιδόσεις των δρομέων από το Μικρόβαλτο έχουν ως εξής:

Α. ΣΤΟΝ ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΤΩΝ 21χλμ (σε 1705 που τερμάτισαν)

- Σταθόπουλος Α. Δημήτρης, με χρόνο 1:38:48, τερμάτισε 245ος στη γενική κατάταξη και 12ος στην κατηγορία 50-55

- Δαρδούμπας Σάκης, με χρόνο 1:43:06, 416ος στη γενική κατάταξη

- Παπαδημητρίου Σπ. Δημήτρης, με χρόνο 1:51:42, 671ος στη γενική κατάταξη

Β. ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΔΡΟΜΟΥ ΤΩΝ 5χλμ (σε 5.139 που τερμάτισαν)

- Λαμπρέτσας Ηλίας (14 ετών), με χρόνο 30:11, 1083ος στη γενική κατάταξη

- Λαμπρέτσας Κώστας, με χρόνο 30:19, 1098ος στη γενική κατάταξη, 14ος στην κατηγορία 55-60

- Ποδιώτης Αντώνης, με χρόνο 37:19 (27:19;), 3142ος στη γενική κατάταξη

- Σταθόπουλος Δ. Αχιλλέας, με χρόνο 39:32, 3420ος στη γενική κατάταξη